Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Aká je správna prevencia proti kliešťom?

Aká je správna prevencia proti kliešťom?

Medzi najčastejších hostiteľov, ohrozujúcich psov a mačky pri ich potulkách prírodou, patria kliešte a blchy. Nikto sa určite nepoteši, keď natrafí počas úpravy srsti svojho domáceho miláčika na týchto cudzopasníkov.

Tieto parazity sú hematofágne, čo znamená, že sa živia krvou organizmu, na ktorom parazitujú. Najviac závažné ochorenia spôsobené kliešťami u zvierat sú borelióza, babesióza, anaplazmóza, či ehrlichióza. Už len samotné prisatie kliešťa je bolestivé a nepríjemné. Miesto prisatia je začervenané a podráždené. Je dôležité, aby sme včas odhalili kliešťa, pretože to môže znamenať dobrú prognózu. Ide o to, že ak sa kliešť nestihol ešte poriadne prisať na tele  zvieraťa, nemusí to ešte predstavovať vznik vážneho ochorenia. Avšak v prípade, že nie je odhalený včas, ale práve naopak – príliš neskoro, môže to v určitých prípadoch značiť aj smrť psíka.

 

KEDY A KDE MÔŽEME NATRAFIŤ NA KLIEŠŤE

Kliešte sa začínajú objavovať už s príchodom prvého jarného slnka, teda samotným oteplením – už od začiatku jari. Ich hlavná sezóna je obdobie od konca marca do októbra. Obľubujú hlavne listnaté stromy, zmiešané lesy. Číhajú aj na spodných stranách opadaných listov, či steblách tráv. Ide hlavne o oblasti, kde prevláda teplá klíma. V podstate môžu byť všade okolo nás, kde sa nachádza vyššia tráva, či kríky.

 

AKO SPRÁVNE MÔŽEME VYTIAHNUŤ KLIEŠŤA?

Ak sa pokúsime vytiahnuť kliešťa bez pomoci veterinára, mali by sme vedieť, že sa neodporúča potierať kliešťa olejom, je to z toho dôvodu, že dýcha celým povrchom tela a olej spôsobí jeho dusenie a následne vylučovanie baktérií a vírusov. Riziko nákazy sa tým ešte viac môže zvýšiť. Dobrý nápad nie je ani krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. V podstate stačí kliešťa len trochu vykývať do strán a kolmo vytiahnuť. Na vytiahnutie je dobré zvoliť špeciálnu pinzetu určenú na odstránenie kliešťov. Miesto, kde bol kliešť prisatý je vhodné vydezinfikovať. Ak sa Vám nepodarí odstrániť celého kliešťa, vyhľadajte veterinárnu pomoc.

 

AKÝ SPOSOBOM MÔŽETE OCHRÁNIŤ MILÁČIKA:

PIPETY ALEBO SPOT-ON

Medzi najznámejší prostriedok proti kliešťom, či blchám sa považuje tzv. pipetka alebo spot on.  Účinnou látkou v prípravkoch typu spot-on býva najčastejšie fipronil (Frontline Combo), permetrín (Advantix), dinotefuran (Vectra3D) a fluralaner (Bravecto).

Nezabúdajme pri výbere prípravku pre mačku, že nevedia odbúrať permetrín, a preto prípravky s touto účinnou látkou sú pre mačku toxické! Pozor na to!

Niektoré pipetky obsahujú navyše látky, ktoré majú aj repelentný účinok, a dokážu odpudzovať  aj lietajúci hmyz (Advantix, Vectra 3D). Parazit je usmrcovaný už pri kontakte s kožou, ešte skôr ako sa prisaje, či uchytí. Tým predchádzame prenosu infekcie. Tieto Spot - on prípravky sa aplikujú zvieratku priamo na kožu za krk alebo medzi lopatky. Trvanie účinku prípravku sa predpokladá väčšinou na taký mesiac, avšak výnimkou je prípravok pod názvom Bravecto. Ide o pipetku s účinnosťou až 3 mesiace. Sú vhodné hlavne pre psy, ktoré sú v častom kontakte so svojimi majiteľmi, rodiny s malými deťmi, či výstavné psy.

 

JE VHODNÝ AJ OBOJOK?

Obojky, ktoré majú proti parazitárnu účinnosť vhodné pre psy a mačky sa od seba odlišujú, a to buď účinnou látkou alebo dobou ich pôsobenia. Doba, na akú dokáže obojok ochrániť zvieratko proti kliešťom je v rozmedzí 4 – 8 mesiacov. Ich spôsob pôsobenia je nasledovný: účinná látka sa postupne uvoľňuje a zabezpečuje tým dlhodobý účinok. Avšak, aby mohol takýto obojok správne fungovať, musí byť v kontakte s kožou zvieraťa. Ak obojok skladáme dole, jeho účinok sa postupne znižuje. Medzi známe obojky patria tzv. Scalibor či  Foresto. Existujú aj obojky odolné voči vode. Výhodou je predovšetkým aplikácia a dlhodobá účinnosť. Za nevýhodu sa považuje napr. zápach niektorých obojkov, ktorý obťažuje obvykle majiteľov bytových psov. 

 

SPREJE, ŠAMPÓNY A ICH ÚČINNOSŤ

Prostriedok proti kliešťom môže mať aj podobu šampónu alebo spreja. Je dôležité použiť dostatočné množstvo prípravku a následne ho  rovnomerne roztrieť po celom tele zvieratka. U niektorých prípravkoch je pravdepodobné, že dokážu usmrtiť  len parazity prítomné na tele zvieraťa. Spreje a šampóny sú vhodné pre mláďatká a  zvieratá, ktoré potrebujú ochranu len príležitostne (ide o jednorazovú príležitosť). Nevýhoda: nepríjemná aplikácia pre zviera, krátkodobý účinok.

 

TABLETY SÚ ČASTO OBÁVANÁ ZÁLEŽITOSŤ 

Medzi najúčinnejšie antiparazitiká patria  prípravky s účinnými látkami patriacimi do skupiny tzv. isoxazolínov. Tablety sú ochutené, obvykle bez problémov prijímané psami. Ich účinnosť začína pôsobiť proti kliešťam a blchám už za 8 -12 hodín. Na trhu sú dostupné už tablety s rôznou dĺžkou účinku, ako napr. Bravecto – 3 mesiace, NexGard – 4 týždne, Simparica 5 týždňov.  Voľba tabliet sa môže zvoliť u psíkov od 8 týždňa veku a od hmotnosti 1,5 kg. Správnou voľnou je pre rodiny s malými deťmi, ktoré majú dlhosrstých psov. Výhoda tabliet -  perorálna aplikácia. Nevýhoda - účinnosť prípravku (kliešť sa prichytí a uschne na zvierati, následne odpadne), nemajú repelentný účinok.

 

ALTERNATÍVNE PRÍPRAVKY NA PRÍRODNEJ BÁZE

Ide o formu roztokov alebo na princípe bioenergie, či ultrazvuku. Čo sa týka účinnosti týchto eko - bio prípravkov, je to otázne a individuálne. 

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.