Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Ako zvládať letné horúčavy?

Ako zvládať letné horúčavy?

Každoročné extrémne teploty sú často náročné pre našich miláčikov.

My, ľudia, máme výhodu v tom, že máme potné žľazy po celom tele a potenie nás najviac ochladzuje. Psy majú potné žľazy len na spodnej strane labiek, ktoré ale k termoregulácii veľmi neprispievajú, u nich sa ale prebytočné teplo odvádza pri vyparovaní slín z povrchu jazyka.

Preto by sme zvieratkám v týchto horúčavách nemali zvyšovať záťaž ako napr.: behanie pri bicykli, športovanie, venčenie po rozhorúčenom asfalte a to hlavne medzi 11:00 až 16:00. Mali by sme im zabezpečiť úkryt niekde v tieni a chlade. Taktiež je vhodné spomenúť, že srsť zvierat nie je len na parádu, ale má aj termoregulačnú funkciu. V zime chráni pred chladom a v lete naopak pred spálením. Psom treba preto poriadne vyčesať "zimnú srsť", aby bola na leto vzdušná a nezadržovala teplo. Vyhnete sa tak prípadným zapareninám a prehrievaniu.

Venčenie

Najlepšie skoro ráno, kým chodníky nie sú žeravé, a večer najlepšie po západe slnka, keď už nie je tak horúco. Možno sa to nezdá, ale maličký psík prechádzajúci sa po horúcom asfalte má telíčko len niekoľko cm nad zemou, je to pre neho vyslovene pocit ako keby sa opekal na rošte.

Klíma

Je potrebné ju tiež používať s mierou aby ste neboli chorí ani Vy ani Vaše zvieratko. Psíkom robí rovnako zle, ako aj nám. Treba zabrániť fúkaniu priamo na zvieratko a rovnako sa odporúča mať nastavenú teplotu približne na 23 -24 °C.

Ako spoznáme prehriatie?

Zrýchlené dýchanie niekedy až lapanie po dychu, apatia, dezorientácia, zvýšené slinenie, zväčša tomu predchádza zvýšená záťaž, dlhé venčenie, alebo venčenie počas najvyšších denných teplôt.

Čo robiť?

Urýchlene zvieratko umiestniť do tieňa, položiť ho na mokrý uterák a pomaly ochladzovať, prípadne odviezť k veterinárovi, ten podľa uváženia zvolí terapiu.

Psíkovi môžete pomôcť aj vy, tak že mu navlhčíte labky, hrudník, slabiny, bruško, prípadne aj hlavu. V prípade väčšieho prehriatia môžete pred psíka postaviť ventilátor, otvoriť pred neho mrazničku alebo aspoň chladničku, aby dýchal chladný vzduch.

V žiadnom prípade ho neoblievajte ľadovou vodou!!! Dochádza pri tom k prudkému stiahnutiu rozšírených ciev na povrchu tela, ktoré pomáhajú odvádzať prebytočné teplo. Teplo sa následne kumuluje v jadre tela a pokiaľ sa urýchlene neaktivujú mechanizmy, ktoré opäť cievy rozšíria, dôjde ku kolapsovému stavu.

V špecializovaných obchodoch dostať kúpiť chladiace podložky, prípadne vesty pre psy,ktoré pomáhajú ochladzovať jadro tela. Veľa majiteľov psíkov chodí v týchto dňoch k vode. Plávanie je určite vhodné ako spôsob ochladenia, ale treba pamätať na to, že psík sa pri plávaní zahrieva a preto aj tu platí, že "všetkého veľa škodí". Vhodnejšie je preto skôr "člapkanie" sa v bazéniku, ktorý umiestnite niekam do tieňa na záhrade. Bytovým psíkom môžete napustiť trošku vody do vane, ale je potrebné ich mať pod dohľadom, aby sa vo vani nepošmykli alebo si nejak neublížili.

Mačky a prehriatie

Nesmieme samozrejme zabúdať ani na iné zvieratká, aj mačky sa dokážu prehriať. Treba im zabezpečiť zvýšený príjem tekutín, čo býva u mačiek celoročný problém a preto odporúčame kŕmiť šťavnatou stravou alebo vodu niečím dochutiť.

Psíkov, mačičky ani iné zvieratká NIKDY nenechávajte zavreté v odstavenom aute! Nestačí ani keď im spustíte okienko. Teplota v aute dokáže za pár minút vystúpiť až na 70-80 °C a zvieratku by ste takto spôsobili pomalú, bolestnú a najmä zbytočnú smrť.