Dnes otvorené 09:00 - 14:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Čo je najlepšia prevencia proti blchám a kliešťom?

Čo je najlepšia prevencia proti blchám a kliešťom?

Medzi najčastejších hostiteľov, ktorí ohrozujú psov a mačky pri ich potulkách prírodou, patria kliešte a blchy.

Kliešte sú cudzopasníci patriaci medzi roztoče. Už samotné prisatie kliešťa na kožu je nepríjemné, miesto je podráždené, začervenané, opuchnuté až bolestivé. Hlavné nebezpečenstvo však spočíva v ochoreniach, ktoré kliešte prenášajú. U zvierat sa stretávame najmä s boreliózou, babesiózou, anaplazmózou, či ehrlichiózou. A o to viac platí, že prevencia je jednoduchšia ako liečba. Napriek všetkým opatreniam sa môže stať, že kliešť si aj tak nájde cestu na kožu Vášho miláčika. Netreba sa zbytočne báť, ale kliešťa čím skôr vybrať.

Ako vytiahnuť kliešťa?

Kliešťa nepotierame olejom ako sa kedysi odporúčalo. Kliešť dýcha celým povrchom tela, olej spôsobí jeho dusenie a kliešť začne vylučovať baktérie a vírusy, čím sa riziko nákazy ešte zvyšuje. Ani krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek nie je dobrý nápad. Kliešťa stačí len trochu vykývať do strán a kolmo vytiahnuť, najlepšie špeciálnou pinzetou a potom miesto vydezinfikovať. V prípade, že sa vám nepodarilo odstrániť celého kliešťa, je namieste vyhľadať pomoc veterinára.

Ktorý je ten správny prípravok?

Pipety alebo spot-on

Pipetky patria k najznámejším prostriedkom proti kliešťom a blchám. Účinnou látkou v prípravkoch typu spot-on býva najčastejšie fipronil (Frontline Combo), permetrín (Advantix), dinotefuran (Vectra3D) a fluralaner (Bravecto).

Pri výbere prípravku pre mačku je dôležité vedieť, že nevedia odbúrať permetrín, a preto prípravky s touto účinnou látkou sú pre mačku toxické!

Niektoré pipetky obsahujú navyše látky, ktoré majú aj repelentný účinok, odpudzujú aj lietajúci hmyz (Advantix, Vectra 3D). Parazit je usmrcovaný už pri kontakte s kožou, ešte pred prisatím a uchytením. Tým sa zabrání prenosu infekcie. Spot - on prípravky sa aplikujú priamo na kožu za krk alebo medzi lopatky (zamedzí sa aj prípadnému olízaniu prípravku). Účinok týchto prípravkov trvá väčšinou mesiac, výnimkou je prípravok Bravecto, pipetka s účinnosťou až 3 mesiace. 

Ich výhodou je, že sú vhodné pre výstavné psy, pre psy v blízkom kontakte so svojím majiteľom a tiež pre rodiny s malými deťmi.

Obojok áno alebo nie?

Protiparazitárne obojky pre psov a mačky sa od seba odlišujú účinnou látkou aj dobou ich pôsobenia, chránia proti blchám aj proti kliešťom až 4-8 mesiacov. Účinná látka sa uvoľňuje postupne a zabezpečuje tým dlhodobý účinok. Obľúbené sú najmä obojky Scalibor a Foresto, aby obojok fungoval, musí byť v kontakte s kožou. Pri skladaní sa jeho účinnosť znižuje. Niektoré obojky sú tiež odolné voči vode, avšak závisí to od výrobcu, preto si treba vždy preštudovať návod na použitie.

Výhodou je jednorazová aplikácia a dlhodobá účinnosť. Nevýhodou môže byť zápach niektorých obojkov, čo môže obťažovať majiteľov bytových psov. Okrem toho, niektoré psy zvyknú obojky strácať, u mačiek je zasa vyššia pravdepodobnosť, že sa niekde oň zachytia.

Spreje, šampóny a ich účinnosť

Ak si na ochranu proti kliešťom a blchám vyberiete sprej alebo šampón, dôležité je použiť dostatočné množstvo prípravku a rovnomerne ho rozptýliť po celom tele zvieraťa. Väčšina sprejov a šampónov však usmrtí len parazity prítomné na tele zvieraťa.

Nevýhodou je pre zviera nepríjemná aplikácia a krátkodobý účinok. Vhodné sú pre mláďatá a zvieratá, ktoré je potrebné chrániť len príležitostne a zväčša je to jednorázová záležitosť.

Tablety, často obávaná záležitosť

Medzi najúčinnejšie antiparazitiká patria prípravky s účinnými látkami patriacimi do skupiny isoxazolínov. Tabletky sú ochutené a vo väčšine prípadov bez problémov prijímané psami. Ich účinok proti blchám a kliešťom nastupuje už za 8-12 hodín. Na trhu sú tablety s rôznou dĺžkou účinku: Bravecto – 3 mesiace, NexGard – 4 týždne a Simparica 5 týždňov. Tablety sa môžu použiť u psíkov od ôsmeho týždňa veku a od hmotnosti 1,5Kg. Ich výhodou je perorálna aplikácia.

Tableta je vhodná voľba pre rodiny s malými deťmi a pre dlhosrstých psov. Nevýhodou je mechanizmus účinku prípravku – kliešť sa prichytí a uschne na zvierati, následne odpadne, žiaľ nemajú repelentný účinok.

Prípravky eko-bio

alternatívne prípravky na prírodnej báze vo forme roztokov alebo na princípe bioenergie či ultrazvuku. Účinnosť týchto prípravkov je však otázna a veľmi individuálna.

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.