Dnes otvorené 09:00 - 14:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Čo to osina vlastne je a aké sú jej riziká?

Čo to osina vlastne je a aké sú jej riziká?

Zvýšené nebezpečenstvo pre našich štvornohých miláčikov hrozí v období horúčav už pred prvou kosbou a trvá až do neskorej jesene.

Prírodou sú vytvorené tak, aby sa preniesli prichytené na srsti zvierat a vo vetre čo najďalej. Zapichnutá a trčiaca osina sa dá vytiahnuť, ak je včas odhalená, neskôr sa stratí pod kožou v tkanive a môže putovať pod kožou psíka aj niekoľko centimetrov, v ojedinelých prípadoch až desiatky centimetrov. Nie sú ojedinelé prípady, kedy sa osina dostala z labky popod kožu, alebo pomedzi tkanivá až do hrudníka. 

Ucho

Ak je to v blízkosti ušnice, je dosť pravdepodobné ,že psík trasením hlavy posunie osinu až do zvukovodu a Vy ju nevidíte iba registrujete trasenie hlavou, prípadne škriabanie, ak tieto príznaky uvidíte,, mali by ste navštíviť veterinárneho lekára. Osinu v uchu je možné diagnostikovať vizuálne otoskopom. Na našej klinike využívame videootoskop a osinu alebo kus ostrej trávy uvidíme na veľkej obrazovke a pod kontrolou zraku ju vytiahneme. 

Oko

Ďalšie miesto pre časté usídlenie osiny je oko, presnejšie najčastejšie je ukrytá za tretím viečkom, vo vnútornom očnom kútiku. Tu si často všimnete extrémne slzenie oka, škrabanie labkou, prípadne opuch, taktiež je ideálne čím skôr navštíviť veterinárneho lekára.

Labky

Osiny tiež často lokalizujeme v medziprstových priestoroch labiek. Tu si všímame vylizovanie labiek, vyhryzávanie, prípadne krívanie a bolestivosť. V prípade zvýšeného záujmu psíka o určité miesto na labke , treba toto miesto dôkladne prezrieť.

 

Naše odporúčanie

Po každej prechádzke poriadne prezrieť psíka a v prípade podozrenia, že je osina niekde zapichnutá kontaktujte veterinárneho lekára.