Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Čo to osina vlastne je a aké sú jej riziká?

Čo to osina vlastne je a aké sú jej riziká?

Osina sa považuje za tzv. strašiaka jarných a letných dní. Ide o semená tráv, ktoré sú neuveriteľné ostré a dokážu spôsobiť našim domácim miláčikom zdravotné problémy.

Prírodou sú vytvorené tak, aby sa preniesli prichytené na srsti zvierat a vo vetre čo najďalej. Zapichnutá a trčiaca osina sa dá vytiahnuť, ak je včas odhalená, neskôr sa stratí pod kožou v tkanive a môže putovať pod kožou psíka aj niekoľko centimetrov, v ojedinelých prípadoch až desiatky centimetrov. V prípade, že sa osina dostane hlboko do tela psíka je potrebný chirurgický zákrok.

Ucho

Ak je to v blízkosti ušnice, je dosť pravdepodobné, že psík trasením hlavy posunie túto osinu až do zvukovodu. Vy ju nevidíte, ale môžete registrovať u psíka trasenie hlavou, prípadne škriabanie. Ak spozorujete tieto príznaky, mali by ste hneď navštíviť veterinárneho lekára. Osinu v uchu je možné diagnostikovať vizuálne otoskopom. Na našej klinike využívame videootoskop a osinu alebo kus ostrej trávy vieme vidieť na veľkej obrazovke a pod kontrolou zraku ju vytiahneme. 

Oko

Ďalšie miesto pre časté usídlenie osiny je oko, presnejšie najčastejšie je ukrytá za tretím viečkom, vo vnútornom očnom kútiku. Tu si často všímame extrémne slzenie oka, škrabanie labkou, prípadne opuch, taktiež je ideálne čím skôr navštíviť veterinárneho lekára.

Labky

Osiny tiež často lokalizujeme v medziprstových priestoroch labiek. Tu si všímame vylizovanie labiek, vyhryzávanie, prípadne krívanie a bolestivosť. V prípade zvýšeného záujmu psíka o určité miesto na labke, treba toto miesto dôkladne prezrieť.

 

Naše odporúčanie

Po každej prechádzke poriadne prezrieť psíka a v prípade podozrenia, že je osina niekde zapichnutá kontaktujte veterinárneho lekára. V prípade, že nie je niečo v proiadku Vám môže naznačiť aj zvlášte chovanie Vášho domáceho miláčika. Posnažte sa predovšetkým vyhýbať miestam, kde rastú takéto typy obilnín a kde je vyššia koncentrácia osín.