Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Demodikóza - jedna z častých parazitóz u psov

Demodikóza - jedna z častých parazitóz u psov

Tento parazit je celosvetovo rozšírený, hlavne u jedincov so zníženou imunitou.

Vývojový cyklus

Vývojový cyklus týchto parazitov trvá 10-12 dní, prebieha hlavne v chlpových folikuloch alebo mazových žľazách. 

Prenos 

Podľa štúdií je známy a potvrdený prenos z matky na šteniatka, ale dokázali aj to, že viac ako polovica psej populácie je bezpríznakovým nosičom týchto parazitov. Toto ochorenie sa môže vyskytovať u všetkých plemien psov, pričom je napadnutie týmito parazitmi spojené aj s imunosupresiou (oslabenou imunitou) daného jedinca hlavne u jedincov do 2 rokov. 

Klinické príznaky

Klinické príznaky môžeme pozorovať na hlave, v okolí očí, v okolí lôžok pazúrikov, v medzi prstovom priestore na labkách a inde. Často u neliečenej demodikózy môže dôjsť až k celotelovému postihnutiu. U mačiek je toto ochorenie omnoho vzácnejšie ako u psov.

Diagnostika 

Toto ochorenie sa diagnostikuje pomocou hlbokého zoškrabu, nie vždy sa však veterinárovi môže podariť zachytiť demodex, to je ovplyvnené ich pohyblivosťou v koži, ak sa však v preparáte nájde je to potvrdenie diagnózy.

Terapia

Terapia spočíva v opakovanom podaní ektoparazitík buď vo forme pipety alebo granulky, nie všetky druhy pipiet a tabliet na to zaberajú, je potrebné sa poradiť s veterinárnym lekárom.

Samozrejme popri tom ako demodex napadá kožu môže dochádzať k sekundárnej infekcii, na ktorú sú potrebné antibiotiká, prípadne šampóny doporučené veterinárnym lekárom, prípadne vitamíny na podporu imunity.  

Prevencia

Odporúčame dezinfikovať aspoň peliešok, aj keď sám o sebe tento parazit mimo kože stráca celkom rýchlo schopnosť infekcie. Sú hostiteľsky špecifický, takže pre ľudí neznamenajú vysoké riziko.