Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Kastrácia kocúra, sterilizácia mačky

Kastrácia kocúra, sterilizácia mačky

Kastrácia kocúrov a sterilizácia mačiek patria vo veterinárnej medicíne k jedným z najčastejších operačných zákrokov - či už preventívnych alebo terapeutických.

Preventívne sa týmito zákrokmi predíde prípadným neskorším zdravotným komplikáciam (zápalovým a nádorovým ochoreniam pohlavných orgánov, mliečnej žľazy, riziku výskytu infekčných ochorení, hormonálnym ochoreniam spojených s produkciou pohlavných hormónov a ďalším), neželaným znakom správania (značkovanie, bitky kocúrov apod.) a taktiež regulácii mačiatok, ktorých je bez domova stále veľké množtvo.

Sterilizácia mačky (samice)

Pri tomto chirurgickom zákroku sa otvára brušná dutina a odstraňujú sa vaječníky spolu s maternicou (ovariohysterektómia). Mačička ju môže podstúpiť vo veku 7 - 8 mesiacov, ale ideálne od hmotnosti 2 kg. Rekonvalescencia po zákroku je relatívne rýchla, niektoré mačičky už v deň operácie fungujú úplne normálne. 

Kastrácia kocúra (samca)

Pri tomto chirurgickom zákroku je to o čosi jednoduchšie, kde sa odstránia semenníky, nadsemenníky a časť semenovodov a nie je potrebný zásah do bruška. Najideálnejší vek je 8. - 9. mesiac veku. Rekonvalescencia po zákroku je veľmi rýchla. 

Po kastrácii/sterilizácii

si treba dať pozor na zvýšenie váhy zvieratka v dôsledku zníženia produkcie hormónov, čo spôsobuje spomalenie metabolizmu. Zvýši sa apetít a zníži sa sporeba energie. V dnešnej dobe existuje obrovské množstvo špeciálneho krmiva vyvinutého pre potreby kastrovaného kocúra a sterilizovanej mačky, je čisto len na Vašom zvieratku, akú značku a príchuť krmiva si vyberie.

Ako vyplýva z tohto článku, kastrácia kocúra a sterilizácia mačky je benefitom pre Vás aj Vaše zvieratko. V prípade záujmu Vám radi poskytneme ďalšie informácie.