Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Kotercový kašeľ

Kotercový kašeľ

V niektorých hoteloch pre psíkov a na cvičiskách patrí vakcinácia medzi podmienky prijatia.

Čo to znamená?

Psincový (kotercový) kašeľ alebo Infekčná laryngotracheitída je komplex infekčných ochorení (vírus Parainfluenzy, Adenovírus, a ďalšie a sekundárne baktérie Bordetella, Pasterurella, Streptokoky a ďalšie), ktorý postihuje dýchacie cesty psov najmä v prechodných obdobiach, na jar a jeseň. Psincový kašeľ postihuje najmä psy, ktoré sa pohybujú na miestach s väčšou koncentráciou zvierat (útulky, cvičiská, hotely, ale tiež sídliskové parky apod.) a majú oslabenú imunitu (šteniatka, staršie psy).

 

Ako sa prejavuje?

Klinické príznaky sa objavujú cca 9 dní po nakazení, pričom Váš psík sa nakazí priamym kontaktom s chorým psíkom alebo kvapôčkovo (najmä slinami pri kašľaní a kýchaní).  Ochorenie postihuje horné dýchacie cesty (hltan, hrtan, priedušnicu), niekedy až dolné cesty dýchacie (priedušky a pľúca). Hlavným príznakom ochorenia je silný dusivý, záchvatovitý kašeľ, psík sa veľakrát až ,,dusí´´ akoby prehltol nejaký predmet. Ďalšími príznakmi je výtok z nosa, číry až hlienovitý a mnohokrát aj zvracanie hlienov. K celkovým príznakom patrí horúčka, nechutenstvo, apatia, zväčšenie lymfatických uzlín. Keďže sa väčšinou jedná o komplikovanejšie ochorenie - na začiatku vírusového pôvodu, sekundárne sa rozvinie aj bakteriálne, mnohokrát sa nevyhneme liečbe antibiotikami. Liečba môže byť zdĺhavá, niekedy sa zvieratko dokonca vie opakovane nakaziť.

 

Ako Vášho psíka proti nemu ochrániť?

Najlepšou prevenciou je vakcinácia. Existujú dve formy: podkožná injekcia, ktorá sa musí revakcinovať o 3-4 týždne a následne o rok a aplikácia vstreknutím vakcíny do nosnej dierky, kde stačí jednorázová aplikácia a revakcinuje sa o rok.

V niektorých hoteloch a na cvičiskách patrí medzi podmienky účasti. Vhodné je tiež doplniť stravu zvieratka v prechodných ročných obdobiach, na jar a na jeseň, o preparáty, ktoré podporujú imunitu a o vitamíny. 

 

V prípade otázok a potreby ďalších informácií sa neváhajte informovať u Vášho veterinárneho lekára.