Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Nové šteniatko v rodine - Čo by ste mali vedieť

Nové šteniatko v rodine - Čo by ste mali vedieť

Chystáte si do rodiny priviesť nového štvornohého člena? Ak áno, ponúkame Vám zopár zaujímavých faktov, ktoré by ste mali určite vedieť.

 

Ako by malo vyzerať zdravé šteniatko? 

Šteniatko by malo byť v prvom rade hravé, aktívne, malo by mu určite chutiť papať, nemalo by mať problém so stolicou a močením. Väčšina chovateľov zvykne pribaliť k šteniatku aj granulky, na ktoré je psík zvyknutý. 

 

Čo všetko by ste mali mať od seriózneho chovateľa?

Chovateľ by Vám mal šteniatko predať s riadnym veterinárnym preukazom / pasom, v ktorom bude uvedené odčervovanie + konkrétny preparát, ktorým bol psík odčervený. V preukaze ďalej musia byť nálepky vakcín nalepené v príslušnej kolónke + dátum vakcinovania a všetko potvrdené veterinárnym lekárom a jeho pečiatkou. Inak sa vakcinácia považuje za neplatnú a pravdepodobne nejde o seriózneho chovateľa.

 

Čipovanie

Po novom, šteniatko ako prechádza do rúk nového majiteľa musí byť čipované. To znamená, že by ste mali dostať šteniatko riadne čipované a číslo čipu by malo byť zaregistrované v centrálnom registri spoločenských zvierat (CRSZ, https://www.crsz.sk/). Na tejto web stránke si viete skúsiť skontrolovať, či sa tam čip Vášho zvieratka naozaj nachádza. Vašou povinnosťou je psíka prihlásiť na Vaše meno do 15 dní. 

 

Kedy navštíviť veterinára? 

Šteniatko sa po 3-4 dňoch u Vás aklimatizuje a vtedy je ideálny čas na navštívenie veterinára, ktorý skontroluje čip, platnosť vakcinácií, klinicky vyšetrí, poprípade aj šteniatko odčerví. Doma si veľa vecí všimnúť nemusíte, ako napríklad či má oba semenníky zostúpené v miešku, či nemá pruh a mnoho ďalšieho. Veterinár by Vám mal poskytnúť rady ako často odčervovať, kedy je čas na ďalšiu vakcináciu, aké je ideálne krmivo pre Vaše šteniatko a mnoho iného. 

Je dôležité pripraviť samotné šteniatko pred prvou návštevou veterinára. Veď predsa ide k nemu po prvý krát, bez akýchkoľvek skúseností, či očakávaní. Veľmi podstatná je profesionalita lekára, od ktorej závisí, ako si prvú návštevu psík zapamätá.

 

Ponúkame Vám zopár rád:

  • Kontrolujte svoju nervozitu - zvieratko dokáže vycítiť, že ste nervózny a následne bude aj ono.
  • Oklamte jeho ňufáčik - navoňajte vankúšik alebo oblečenie upokojujúcou vôňou a zoberte ho so sebou. Psov dokáže upokojiť vôňa levandule, či vanilky. U mačiek je to napríklad vôňa mačacej mäty, či valerián.
  • Online registrácia - ak je to možné zaregistrujte sa vopred online. Vaše čakanie v ordinácií bude o to kratšie.
  • Pripravte šteniatko na cestovanie autom vopred – v prípade, že cestujete k veterinárovi dlhšiu trasu, je vhodné, aby zvieratko bolo pripravené a nebálo sa.
  • Používajte prepravku - ak budete prepravku používať iba na cestu k veterinárovi, bude sa báť a vystresuje ho už len pohľad na ňu. Preto je vhodné prepravku používať aj pred návštevou veterinára, psík si tak na ňu trochu zvykne a jeho cesta k veterinárovi bude v poriadku.
  • Precvičovanie – spríjemnite psíkovi návštevu veterinára a skúste si doma precvičovať podobnú prehliadku. Jemne sa mu dotýkajte bruška, labiek, chvosta či pazúrov. Psík si tak na to zvykne a nebude mu to potom nepríjemné.
  • Vezmite obľúbené pamlsky – nezabudnite na jeho obľúbené pamlsky, v prípade, že by vyhladol.
  • Pýtajte sa - neváhajte sa opýtať veterinára, na všetko čo Vás zaujíma ohľadom Vášho miláčika.

 

Cestovanie so psíkom

Ak sa v budúcnosti chystáte cestovať so psíkom, bude potrebné si vybaviť aj pre psíka pas. Ide konkrétne o tzv. Petpas spoločenského zvieraťa, ktorý Vám vybaví Váš veterinárny lekár aj na počkanie. Ideálne je, ak si to premyslíte pred vakcináciou proti besnote, pretože jej platnosť nastupuje až o 21 dní po vakcinácií a nalepení do pasu. O všetkom Vás určite informuje aj Váš veterinárny lekár.

 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.