Dnes otvorené 09:00 - 14:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

ODČERVOVANIE PSOV A MAČIEK

ODČERVOVANIE PSOV A MAČIEK

O čo sa jedná a prečo je to dôležité ?

Odčervovanie Vášho zvieratka patrí medzi bežné preventívne úkony. Keďže spôsobujú tráviace, či iné ťažkosti, v prípade veľkého premnoženia až sepsu u šteniatok a mačiatok, je dôležité mať vnútorné parazity vždy pod kontrolou.

 

Existujú dva prístupy k odčervovaniu:

  • cielené odčervovanie (zber trusu + koprologické vyšetrenie)
  • preventívne podávanie antiparazitárnych preparátov

 

Cielené odčervovanie - o čo sa jedná?

Odčervovanie Vášho miláčika na základe výsledkov koprologického vyšetrenia. Vyšetrujeme trus flotačnou metódou (u nás) alebo 2 metódami - flotačnou a sedimentačnou (v laboratóriu). Pokiaľ sa konkrétny parazit vo vzorke nájde, určí sa antiparazitárna schéma a odčerví sa vhodným preparátom na základe toho. Mnohokrát sa odporúča následne vykonať kontrolné koprologické vyšetrenie. Pokiaľ je vzorka bez nálezu parazitov, zostáva zvieratko bez odčervovania.

 

Koprologické vyšetrenie - odber vzorky:

Zbieranie vzorky veľkosti menšieho orecha z každej stolice Vášho zvieratka po dobu 3 - 4 dní do 1 zmesnej nádoby (najideálnejšie sklenej alebo špeciálnej nádoby na to určenej, ktorú dostanete od nás), medzitým držíme vzorku uzavretú v nádobke v chladničke a následne prinesieme na vyšetrenie k veterinárovi. Vzorka nesmie byť vystavená mrazu.

 

Koprologické vyšetrenie - výhody:

zbieranie trusu v intervale 2x ročne (mladší vs. starší psík) vždy po dobu 3 - 4 dní, len cielené odčervenie a v prípade toho, že sa nenájdu parazity, sa zvieratko neodčerví. Hlavne u starších psíkov vysoko odporúčame, vzhľadom k tomu, že tie až tak často netrpia vnútornými parazitmi ako mladšie vekové kategórie.

 

Preventívne podávanie antiparazitárnych preparátov:

V prípade, že nie je možné zbierať trus na koprológiu a že sa jedná o zvieratko, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou je zamorené parazitmi, vhodnejšie je preventívne odčerviť. Preparátov je na trhu mnoho, väčšina z nich má širokospektrálny záber. Žiaľ, neexistuje ale preparát, ktorý by pokryl celú škálu vnútorných parazitov. Z tohto dôvodu je vhodné striedať širokospektrálne antiparazitárne preparáty.

 

Medzi najčastejšie vnútorné parazity psov a mačiek patria škrkavky a pásomnice, u mladších jedincov je tiež častá Giardióza.

Prípravky proti vnútorným parazitom sú vo forme pasty, suspenzie alebo tablety. Na ochranu proti vonkajším parazitom je potrebné myslieť zvlášť alebo využiť kombinované prípravky.

 

Odčervovacia schéma - psíky:

prvé 3 mesiace života: každé 2 týždne

3. - 6. mesiac života:    1x mesačne

následne:                       1x za 3 mesiace

 

Odčervovacia schéma - mačičky:

prvé 3 mesiace života: každé 3 týždne

3. - 6. mesiac života:    1x mesačne

následne:                       1x za 3 mesiace