Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Sebadenitída/ seboceózna adenitída

Sebadenitída/ seboceózna adenitída

Väčšinou sa jedná o mladých dospelých psíkov s vypadanou srsťou, ktorá vôbec nedorastá, hlavne u plemien ako akita inu a pudel.

Sebadenitída patrí medzi idiopatické, imunitne sprostredkované aj genetické ochorenie vyskytujúce sa u mladých dospelých jedincov, prípadne u jedincov v strednom veku. Toto ochorenie bolo popísané u psov, mačiek, králikov, koní, ale aj u ľudí. 

Výskyt

Predispozíciu pre toto ochorenie majú hlavne plemená:  Akita Inu a Pudel, u nich sa toto ochorenie prenáša genetikou, preto sa odporúča týchto jedincov vyradiť z chovu, ďalej sú to beagle, belgický ovčiak, jazvečík, anglický špringer španiel, nemecký ovčiak, miniatúrny pinč, samojed, vyžla, taktiež je častejší výskyt u samcov ako u samíc.

Klinické príznaky

Pacienti sú väčšinou nesvrbiví, charakteristická je prítomnosť folikulárnych odliatkov (zlepená, vysušená srsť, ktorá neskôr opadáva). Zápal zvukovodu môže byť často prítomný, rovnako sekundárne infekcie kvasinkového alebo bakteriálneho charakteru. 

Diagnostika

Pre diagnostikovanie tohto ochorenia je potrebné najprv vylúčiť klinicky iné ochorenia ako ektoparazity, dermatofytózu, kvasinky, sekundárnu infekciu ale na potvrdenie tejto diagnózy sa využíva jedine histopatológia z biopsie kože, čím sa dokáže absencia mazových žliaz, čo je pre toto ochorenie charakteristické. 

Terapia

Zvyčajne sa používa lokálna aj celková terapia a to v podobe šampónovania, zábalov, doplňovania vitamínov, mastných kyselín a cyklosporínov. Kortikoidy sú v tomto prípade neúčinné a bez efektu. 

Prognóza

Prognóza tohto ochorenia je otázna ak nám pacienti reagujú na terapiu tak už do 4 mesiacov by malo byť pozorované zlepšenie, ale aj napriek tomu je terapia celoživotná a závisí vždy od majiteľov, či sú ochotní investovať čas a peniaze na túto terapiu a aj napriek tomu nie je vylúčené pridruženie sekundárnych ochorení.