Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Syndróm mŕtveho chvosta (Limber Tail)

Syndróm mŕtveho chvosta (Limber Tail)

Zdá sa Vám psík nejaký divný, nevie si sadnúť, je bolestivý pri dotyku chvosta? Nemusíte robiť paniku, pokiaľ ste vyslovene nezaregistrovali nejaký úraz

O čo sa jedná? 

Pri tomto ochorení, akútna kaudálna myopatia, sa jedná o zápal svalov pri koreni chvosta, tieto svaly sú najviac namáhané pri plávaní, športovaní a v studenej vode môže dôjsť až k ich zápalu.

Ako to vyzerá?

Zväčša k nám prídete so strachom, že sa jedná o zlomeninu, ale žiadny úraz ste neregistrovali, vždy to však treba pre istotu vylúčiť RTG snímkami. Skoro vždy v anamnéze počujeme boli sme pri vode, boli sme plávať, boli sme na poľovačke alebo dlho bol psík v prepravke. Niekedy psík môže stratiť chuť do jedla, môže mať problém s vyprázdňovaním, môže byť bolestivý a môže mať aj opuchnutý chvost.

Ktoré sú náchylné plemená pre toto ochorenie?

Na toto ochorenie sú náchylné najmä plemená ako labrador, retrívery, setre, bígle, ale môže postihnúť aj iné plemená, ktoré sú nespútané a akčné. V rovnakej miere postihuje psov ako aj fenky, najčastejšie vo veku okolo 2 rokov.

Čo treba vylúčiť?

Medzi diferenciálne diagnózy, ktoré treba brať do úvahy patrí: trauma, zlomenina, nádory, ochorenia chrbtice, taktiež problémy s análnymi vačkami alebo ochorenie prostaty.

Ako to liečime? 

Toto ochorenie dokáže odznieť aj samo do týždňa až dvoch. Pri výraznej bolestivosti a nekomforte Vášho štvornohého parťáka sa odporúčajú na pár dní lieky proti bolesti, opuchu, zápalu a bude to už o dva dni oveľa lepšie. V žiadnom prípade nepodávajte samovoľne humánne lieky od bolesti bez konzultácie s Vašim veterinárnym lekárom môžete tým psíkovi viac ublížiť ako pomôcť.

Ako tomu predchádzať?

Treba poriadne vysušiť psíka, hlavne chvost, nenechať ho ležať mokrého na chladnej dlažbe alebo priamo pod klímou a ak niekam cestujete a psík musí byť dlhší čas v prepravke robiť si pravidelné prestávky a vyvenčiť psíka.