Dnes otvorené 09:00 - 14:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

VAKCINÁCIA KRÁLIKOV

VAKCINÁCIA KRÁLIKOV

Vakcinácia králikov je jedným z častých preventívnych veterinárnych úkonov. Zo zákona neexistuje pre majiteľov králikov žiadna povinná vakcinácia proti infekčným ochoreniam. My však odporúčame očkovať aj králiky chované v domácnosti.

Domáce králičky očkujeme kombinovanou vakcínou, ktorá obsahuje očkovacie látky proti Králičiemu moru a Myxomatóze králikov. 

Vakcinačná schéma (vakcinácia vakcínou Nobivac Myxo - RHD):

  • prvé očkovanie proti infekčným ochoreniam od 5. týždňov veku
  • preočkovanie o 1 rok
  • následné preočkovania 1x ročne

Myxomatóza králikov

Jedná sa o vírusové ochorenie králikov, ktoré spôsobuje uzlíkovité kožné zmeny (myxomy), opuchy viečok, pyskov, uší, ušných boltcov a pohlavných orgánov, sú charakteristické tiež výtoky z očí a nosu, prípadne kŕčovité stavy. Tento vírus napáda tiež imunitný systém a preto veľmi často králiky hynú na následky bakteriálnych infekcií. Králik sa môže nakaziť priamym kontaktom od druhého králika alebo krv sajúcim hmyzom, napr. komármi. 

Mor králikov (Calicivirus, RHD, Vírusová hemoragická septikémia)

Toto vírusové ochorenie má len vzácne chronický priebeh, väčšinou je priebeh ochorenia veľmi akútny, rýchly, zviera uhynie 12 - 24 hodín po prepuknutí ochorenia. Príznaky ochorenia sú na začiatku nenápadné, následne sa vyvinie zlyhávanie vnútorných orgánov (častým prejavom je krvácanie z telesných dutín) a nervové poruchy (kŕče, paralýza). K prenosu dochádza najčastejšie priamym kontaktom, bodavým hmyzom, ale aj tiež nepriamo, prenosom z prostredia.