Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

VAKCINÁCIA KRÁLIKOV

VAKCINÁCIA KRÁLIKOV

Vakcinácia králikov je jedným z častých preventívnych veterinárnych úkonov. Zo zákona neexistuje pre majiteľov králikov žiadna povinná vakcinácia proti infekčným ochoreniam. Samozrejmosťou je vakcinácia králikov chovaných vonku, my však odporúčame očkovať

Domáce králičky očkujeme kombinovanou vakcínou, ktorá obsahuje očkovacie látky proti Králičiemu moru a Myxomatóze králikov. 

Vakcinačná schéma (vakcinácia vakcínou Nobivac Myxo - RHD):

  • prvé očkovanie proti infekčným ochoreniam od 5. týždňov veku
  • preočkovanie o 1 rok
  • následné preočkovania 1x ročne

Myxomatóza králikov

Jedná sa o vírusové ochorenie králikov, ktoré spôsobuje uzlíkovité kožné zmeny (myxómy), opuchy viečok, pyskov, uší, ušných boltcov a pohlavných orgánov, sú charakteristické tiež výtoky z očí a nosu, prípadne kŕčovité stavy. Tento vírus napáda tiež imunitný systém a preto veľmi často králiky hynú na následky bakteriálnych infekcií.

Králik sa môže nakaziť priamym kontaktom od druhého králika, prípadne králika, ktorý toto ochorenie prekonal alebo krv sajúcim hmyzom, napr. komármi, možný je aj prenos kvapôčkovou infekciou.  

Väčšina králikov uhynie do 10. dní, ak prekonajú toto ochorenie tak vírus môžu vylučovať do prostredia cca 30 dní. Myxómy (uzlíky) v priebehu 2-3 mesiacov miznú, po prekonaní ochorenia, králiky získajú celoživotnú imunitu. 

Prevencia

Určite na prvom mieste je vakcinácia králikov už od 5. týždňa a súčasne ochrana pred komármi, blchami a všami. Ideálne je použiť sieťky proti hmyzu. Králiky podozrivé na myxomatózu musia byť izolované. 

Terapia

Toto ochorenie je pre králikov veľmi nebezpečné a cielená terapia neexistuje, preto sa nasadí podporná liečba (antibiotiká, vitamíny, lieky od bolesti a zníženie horúčky,...)

Mor králikov (Calicivirus, RHD, Vírusová hemoragická septikémia)

Toto vírusové ochorenie má len vzácne chronický priebeh, väčšinou je priebeh ochorenia veľmi akútny, rýchly, zviera uhynie 12 - 24 hodín po prepuknutí ochorenia. Často sa nájdu králiky uhynuté bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Príznaky ochorenia sú na začiatku nenápadné, následne sa vyvinie zlyhávanie vnútorných orgánov (častým prejavom je krvácanie z telesných dutín) a nervové poruchy (kŕče, paralýza). K prenosu dochádza najčastejšie priamym kontaktom, bodavým hmyzom, ale aj tiež nepriamo, prenosom z prostredia.

Jedinou šancou v boji s touto chorobou je včasné vakcinovanie a podpora imunity (probiotiká, podpora príjmu krmiva,...)