Dnes otvorené 09:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore na partnerskej klinike PrimaVet, v Rači

+421910430466

Zuby králikov a tzv. syndróm ochorenia dentície

Zuby králikov a tzv. syndróm ochorenia dentície

Žiaľ, cca každý tretí hlodavec a králik trpí tzv. Syndrómom ochorenia dentície (SOD), jedná sa o multifaktoriálny problém s nejasnou príčinou.

Niekedy za jeho vyvinutie môže:

  • nedostatočné obrusovanie,
  • metabolické ochorenia,
  • diétna príčina (nesprávny pomer vápniku a fosforu),
  • genetika

Stav zubov je nutné u Vášho zvieratka kontrolovať často - či už doma alebo u veterinára, ktorý otoskopickým vyšetrením skontroluje tiež stav stoličiek, nakoľko pri problémoch so zubmi hlodavce prestávajú prijímať potravu, čo je pre nich veľmi nebezpečné.

Prejavy ochorenia

Najčastejším prejavom, že Vaše zviera trpí SOD je tzv. prerastanie koruniek alebo koreňov zubov. Ďalšie príznaky, ktoré sprevádzajú toto ochorenie je nechutenstvo, problémy s prijímaním potravy, či dokonca respiračné problémy.

Riešenie:

Prerastanie koruniek zubov je možné riešiť brúsením zubov (POZOR! nie však strihaním), ktoré sa vykonáva špeciálnym diamantovým mikrokotúčom. Prerastanie koreňov zubov je možné diagnostikovať RTG vyšetrením hlavy a na základe výsledku sa zvolí vhodná chirurgická metóda.

Prečo sú zuby pre králika také dôležité?

Králik je zvieratko, ktoré po celý život niečo hryzká. Celý jeho život je v podstate závislý od jeho hlodavých zubov, ktoré rastú neustále, niekedy oveľa rýchlejšie ako sa stihnú opotrebovať. Preto je veľmi dôležitá pravidelná návšteva veterinára a obrusovanie zubov.

Pokiaľ máte podozrenie, že Váš králiček alebo hlodavec trpí týmto ochorením, prosím, neváhajte sa na nás obrátiť.