Dnes otvorené 09:00 - 19:00,

+421910430466

23. máj - Svetový deň korytnačiek

23. máj - Svetový deň korytnačiek

Svetový deň korytnačiek bol iniciovaný od roku 2000 organizáciou American Tortoise Rescue, ktorá sa zaoberá záchranou a ochranou práve týchto milých zvieratiek.

Hlavným cieľom je dospieť k zvýšeniu záujmu o záchranu ohrozených druhov korytnačiek vo svete. Význam sa kladie  spôsobom, vďaka ktorým môže každý z nás prispieť k ich ochrane. 

 

Zaujímavosti z ich života

Najstaršia korytnačka sa volala Harriet a dožila sa 176 rokov. Išlo konkrétne o samicu korytnačky slonej. Hovorí sa, že Harriet doniesol ako malinkú do Anglicka v roku 1835 Charles Darwin. Harriet zomrela v austrálskej zoologickej záhrade v Queenslande v roku 2006. Bola zapísaná do Guinesovej knihy rekordov, považuje sa totiž za najstaršieho živočícha zeme.

Ďalšia korytnačka, ktorá sa považovala v histórií za významnú bola Tui Malila (madagaskarová korytnačka). Kráľovskej rodine v Tongu ju venoval kapitán James Cook. Dostala sa tak do kráľovskej smotánky, v ktorej starostlivosti pretrvala niekoško rokov. Svedčí o tom fotografia kráľovnej Alžbety II., ktorá pochádza pôvodne z jej návštevy v Tongu z roku 1953, na ktorej ju zvečnili aj s obľúbenou Tui Malilou. Tajomstvo dlhovekosti korytnačiek spočíva v ich nestarnúcej vitalite a schopnosti prežiť aj v tých najdrsnejších podmienkach bez stravy a vody. Niektorí dokonca tvrdia, že ide o druhú najstaršiu korytnačku.

 

S korytnačkami sa stretávame aj na klinike

Aj keď väčšinou k nám chodia majitelia psíkov a mačičiek, niekedy našu pomoc potrebujú aj takéto stvorenia.